Nowe grupy energetyczne. Baza EPREL. Co zmienia dyrektywa unijna?

Wydawałoby się, że niewielka, niepozorna etykieta nie ma specjalnego znaczenia. No, może poza funkcją informacyjną. Otóż nie. Ten mały skrawek papieru wyeksponowany na podstawie wpisu do rejestru EPREL jest w stanie skłonić największe potęgi gospodarcze do zwiększenia nakładów na badania naukowe, dotyczące między innymi energooszczędności. Jak? Czym jest EPREL? Jakie są nowe grupy energetyczne? Sprawdzamy.

EPREL, co to jest?

EPREL to Europejski rejestr etykiet energetycznych Komisji Europejskiej (ang. European Registry for Energy Labelling).

Zadaniem instytucji funkcjonującej od 01 stycznia 2019 roku jest rejestracja wszystkich nowych produktów związanych z energią wprowadzanych na rynek Unii Europejskiej.

Pomysł okazał się sukcesem. Wyroby energetyczne stały się ujednolicone pod względem jakościowym. Producentom zaczęło zależeć na trwałości wyrobów, energooszczędności i co ważniejsze, na bezpieczeństwie konsumentów.

Zmiany prawa Europejskiego w zakresie etykiet energetycznych

Idea wspaniała. Nie oznacza to jednak, że nie może być lepsza. Od 1 marca 2021 roku wszystkie sprzedawane w Unii sprzęty AGD, komputerowe itp. powinny być oznakowane nową unijną etykietą energetyczną. Od 01 września 2021 roku wymóg ten objął żarówki i lampy ze stałymi źródłami światła.

Nowe grupy energetyczne

Dlaczego zmiany okazały się konieczne? Okazało się, iż z biegiem czasu kryteria energetyczne przestały się pokrywać z bieżącymi realiami. Praktycznie z rynku zginęły wszystkie urządzenia niższych klas aniżeli A.

Zatem znikają klasy A+, A++ i A+++, a na ich miejsce, po uwzględnieniu zaostrzonych kryteriów energooszczędności produkty zaklasyfikowane dotychczas do którejś z tych kategorii, w nowej skali mogą zostać ocenione jako spełniające wymogi klas B, C lub D.

Czy ta zmiana ma jakieś znaczenie dla konsumentów? Ogromne. Nabywając jakiś produkt mamy realną świadomość tego, co ów wyrób sobą reprezentuje. Warto czytać etykiety!

2 Comments

  1. Łukasz

    Czy posiadają Państwo bazę etykiet energetycznych dostępnych dla klientów?

    1. Moderator

      Łukaszu, jesteśmy zobligowani aby takową bazę posiadać. Zajrzyj do naszej strefy pobierania znajdziesz tam link do bazy EEL 🙂

Comments are closed.