Jakie są rodzaje gwintów i wtyków żarówek?

O ile zakup żarówki nie jest czynnością skomplikowaną, o tyle sam fakt doboru odpowiedniego gwintu bądź wtyku może sprawić pewną trudność. Stąd pomysł, by upowszechnić tę wiedzę, tym bardziej, że każdy prędzej czy później stanie przed takim wyborem.

Typy mocowań żarówek

Podział przebiega dwutorowo. Mianowicie w handlu dostępne są żarówki wkręcane w oprawę i wciskane. W niektórych przypadkach po wciśnięciu trzonka (wtyku) świetlówkę należy dodatkowo przekręcić o 90 stopni w prawo.

Rodzaje najpopularniejszych gwintów i wtyków

Niezależnie od rodzaju mocowania, każde mocowanie określone jest symbolem, który często można znaleźć na obudowie żarówki.

Gwint E27

Popularny duży gwint potocznie nazywany szerokim. Występuje przy żarówkach zasilanych z sieci 230 V. Są to przeważnie świetlówki o charakterystycznym kształcie „gruszki”.

Gwint E14

Gwint wąski, znacznie mniejszy od swojego odpowiednika E27. Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary odpowiedni do kinkietów, lampek nocnych itp. Żarówki z takim gwintem najczęściej mają kształt płomyków lub niewielkich owali.

Wtyk (trzonek) GU10 / ES111

 

 

 

 

 

 

Wtyk w postaci dwóch bolców o pogrubionych końcówkach. Wyposażone są w niego popularne grzybki o średnicach 35 i 50 mm. Popularne w lampach typu plafon oraz „oczka”.

Wtyk QR111 (12V)

Stosowany jest głównie w sufitach podwieszanych oraz wszędzie tam, gdzie można zastosować zasilacz 12V

Wtyk G9

Minimalizm i efektywność to dewizy tego wtyku. Wykorzystywany w wąskich oprawach znakomicie rozświetli każde wnatrze.

Wtyk G4

Wykorzystywany jest przy oświetleniu punktowym lub w energooszczędnych lampkach na biurko.


Przedstawione zestawienie nie wyczerpuje całej listy wtyków dostępnych w sprzedaży, jednak wyżej wymienione należą do najczęściej spotykanych i wykorzystywanych w gospodarstwach domowych. Niemniej należy pamiętać, że dobór gwintu lampy jest o tyle ważny co wybór odpowiedniego rodzaju oświetlenia. 

Ważną kwestią jest także dobór mocy żarówki – zwracajmy uwagę na zalecenia producenta na danej oprawie, który wskazuje maksymalną dopuszczalną moc żarnika. O tyle to ważne, że gdy zamontujemy mocniejszą moc niż dopuszczalna, ciepło wydzielane z żarówki może nawet spalić lampę.